kalkulator - przyciaganie ziemskie

nastepnych 20Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Edukacja Fizyka

przyciaganie ziemskie

czy sily grawitacyjne beda wieksze na biegunach Ziemi czy na jej rowniku a moze sa takie same?? prosze uzasadnijcie odpowiedz
08-09-2005 18:58

Będzie większa na biegunach, bo przy

20-04-2014 15:19:50

Będzie większa na biegunach, bo przy

Będzie większa na biegunach, bo przy biegunach jest spłaszczenie ziemi, więc jest mniejszy promień ziemi, co za tym idzie, jest większa siła. Poza tym na równiku poza siłą grawitacyjną działa jeszcze siła odśrodkowa skierowana w przeciwną stronę niż siła grawitacyjna, związana z tym, że ziemia obraca się wokół własnej osi.Więc na biegunach działa większa siła.
09-09-2005 21:34

Z powodu spłaszczenia bedzie właśnie

Z powodu spłaszczenia bedzie właśnie mniejsza na biegunach, a co do siły odśrodkowej to nie wynika ona raczej z oddziaływania grawitacyjnego chociarz faktycznie spłaszczenie jest tak małe że równik powinien wtedy wygrać bez problemu
09-09-2005 21:58

Dlaczego mniejsza na biegunach ? :/

Dlaczego mniejsza na biegunach ? :/ przecież im mniejszy promień, tym większa siła ... Nie mam racji? to jeżeli na biegunach jest mniejszy promień niż na równiku to siła na równiku jest mniejsza od tej na biegunach ... Prawda?
10-09-2005 12:42

Wzór o którym mówisz dotyczy pola nad

Wzór o którym mówisz dotyczy pola nad powierzchnią kuli (zresztą widać to choćby po przykładowej podróży do wnętrza Ziemii gdzie musiałyby być niesamowite przyciąganie wręcz nieskończone), jeśli ważne jest zniekształcenie kuli to trzeba się pokusić o większą dokładność. Można policzyć dla tego czegoś, albo sobie uprościć i policzyć dla punktu tuż pod powierzchnią Ziemii. To się łatwo liczy z prawa Gaussa.

Jak się nie pomyliłem to wzór na natężenie pola grawitacyjnego w środku Ziemii wygląda tak:
Czyli jest wprost proporcjonalne do odległości. Mniejsza odległość mniejsze przyśpieszenie.

Można też sobie wyobrazić rozciąganie planety, wtedy w końcu dojdzie do pola od płaszczyzny czyli będzie:
- bo trzeba wziąć po dwóch stronach

A jak bedzie się dalej szło (czyli powiększało S) to pole będzie dążyło do zera.
10-09-2005 19:50

Ale ten wzór co przytoczyłeś że siła

Ale ten wzór co przytoczyłeś że siła jest proporcjonalna do odległości od środka Ziemi, to działa tylko wtedy, gdy q = const. , czego w przypadku Ziemi niestety raczej nie możemy powiedzieć? Jeżeli się dalej mylę to już nie kapuję :D
11-09-2005 15:56

Tak ale to zmieni tak naprawdę tylko ten

Tak ale to zmieni tak naprawdę tylko ten wzór. Przy zmniennej gęstości (tylko zmieniającej się w zależności od promienia co o Ziemii można powiedzieć) idea pozostaje ta sama czyli zmniejsza się żródło pola (masa zamknięta przez powierzchnię o tym samym przyciąganiu).
O ile dobrze liczę gęstość musiałaby maleć szybciej jak Wydaje mi się że gęstość Ziemii tak dratycznie nie maleje.

Zresztą tak naprawdę to nie ma wielkiego znaczenia bo spłaszczenie Zieii jest na tyle małe że to przybliżenie powinno działać.
11-09-2005 19:35
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 2.07